YouTube Video Kısıtlaması VPN ile Nasıl Aşılır?

Son derece yoğun ve zengin içerikli olan bu video paylaşım sitesinde zaman zaman yasaklamalar veya kısıtlamalar uygulanmıştır. Bu nedenle kullanıcılar bölge engelli videolara erişmenin bir yolunu aramaktadır. YouTube video erişim problemini çözmekte en güvenilir yöntem VPN kullanmaktır.

Ayrıca bu şekilde elde edebileceğiniz tek avantaj yasaklı sitelere erişim değildir. Özetle, eğer bir videoyu erişim yasağı nedeniyle izleyemiyorsanız bu kısıtlamayı kolaylıkla aşabilirsiniz. Bu yazımızda size bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız.

YouTube Videolarına Erişememe Nedenleri

Üç arkadaş tarafından 2005 yılında kurulan bu video paylaşım sitesi, kısa zamanda oldukça popüler hale gelmiştir ve günümüzde milyonlarca kullanıcısı olan interaktif bir video paylaşımı sitesi haline gelmiştir. 2019 yılı istatistiklerine göre platformda her dakika toplam 500 saatlik video paylaşımı yapılmaktadır.

Hatta birçok ünlü sanatçının bu sitede video ve müzik klibi paylaşımı yaptığı resmi hesabı vardır. Bunun gibi faktörlerden dolayı daha fazla denetime ve kurala tabi tutulan YouTube video erişim yasakları uygulanmaya başlamıştır. YouTube video kısıtlamaları çeşitli sebeplerle yapılmaktadır:

Bölgesel Kısıtlamalar

Eğer teknik bir arıza yoksa, bir YouTube video erişim kısıtlamasının en yaygın sebebi bölgesel kısıtlamalar olabilir. Yayın hakları veya devlet yasağı gibi çeşitli nedenlerden ötürü bulunduğunuz ülkede her video erişilebilir olmayabilir. Örneğin, Uzay Yolu dizisinin bölümlerini bulabilirsiniz ancak yayın haklarından dolayı kullanıcılar bu diziyi Türkiye’den izleyemez.

Bir başka örnek olarak ise Ay Yapım verilebilir. Türkiye’nin lider dizi yapımcılarından bir tanesi olan Ay Yapım şirketi kendi sayfaları üzerinden bazı dizilerinin bölümlerini paylaşmaktadır ancak bu içeriklere Türkiye haricindeki çoğu ülkeden erişim yasaklanmıştır. Bu içeriklere erişim sağlamak için Türkiye IP’sine sahip olmak gerekmektedir.

ExpressVPN ile Bölge Kısıtlamalarını Kaldır >

Hatta bazı durumlarda ülkelerin tamamen erişimin yasakladığı bile olmuştur. Mesela, 2015 yılının Nisan ayında devlet Türkiye’den YouTube erişimi engellemişti. İran, Çin ve Kuzey Kore ülkelerinde ise, yıllardan beri olduğu gibi hala yasaktır.

Bazı durumlarda da kullanıcılara site yavaşlamış gibi gelebilir ve eğer bu kitlesel bir durumsa, yani sorun kullanıcının bireysel olarak internet bağlantısında değilse, devlet çeşitli nedenlerden dolayı erişim hızını yavaşlatmış olabilir. Hatta bu tür hız yavaşlatmalarına Türkiye’de sık sık rastlanmaktadır.

Böyle durumlarda YouTube ülke değiştirme ile asıl hızına kavuşacaktır. Tabi, bunun için gerçekten de ülke değiştirmenize gerek yoktur; kısıtlamayı aşmak için VPN kullanmanız yeterli olacaktır.

Ülke Kaynaklı YouTube Video Kısıtlaması

Siteye girebiliyorsunuz fakat tıkladığınız video açılmıyorsa, bunun birkaç nedeni olabilir. Öncelikli olarak bu durumun sebebi internet bağlantınız olabilir. Yavaş internet hızı bazen videolarının açılmamasına neden olmaktadır. İnternet hızınızı test etmek için başka video sitelerine girebilir veya arama motoruna hız testi yazarak hızınızı test edebilirsiniz.

Eğer internet bağlantınızda sorun yoksa videonun açılmama sebebi bölgesel kısıtlamalar (ülkedeki yayın hakları veya devlet yasağı vb.) olabilir. Bu tür kısıtlamalar olduğu zaman yaygın olarak video ekranında şu yazılar yazar:

“Yükleyici bu videoyu ülkenizde kullanıma sunmadı.”

“Bu video ülkenizde kullanılamıyor.”

youtube-video-bölge-kisitlaması

Eğer YouTube video ülkenizde kullanılmıyor hatası ile karşılaşırsanız bu demektir ki izlemek istediğiniz videoları bulunduğunuz ülkeden dolayı izleyemiyorsunuz. İşte bu nedenle VPN kullanarak kendinizi başka bir ülkede gibi gösterebilir ve erişim yasağını aşabilirsiniz.

Not: Eğer site hiç açılmıyorsa, bunun sebebi yine büyük bir ihtimalle bölgesel ya da kurumsal kısıtlamadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi devlet tüm siteye erişim yasağı getirmiş olabilir. Bu sorunu da aşağıda anlattığımız şekilde, kolayca çözebilirsiniz.

Yaş Kısıtlaması

YouTube yaş kısıtlaması kaldırma için yapmanız gereken tek şey hesabınıza girmek için oturum açmaktır. Tabi, bunun için hesabınızdaki doğum yılınız uygun olmalıdır; yani yaşınızın tutuyor olması gereklidir.

Kurumsal Kısıtlamalar

Bazen şirket ya da okul bilgisayarlarından bazı platforma ulaşımı engellenmektedir. Engelli sitelere erişim konusunda bir numaralı çözüm olduğu için bu durumda da olan VPN kullanarak hiç iz bırakmadan bu videolara erişim sağlayabilirsiniz.

ExpressVPN ile YouTube Engellerini Kaldır >

VPN ile YouTube’a Nasıl Erişilir?

VPN kullanmak yasaklı sitelere erişim ve engel kaldırma konusunda neredeyse yüzde yüz oranında olumlu sonuç vermektedir. Çünkü aslında engelli sitelere erişim için en mantıklı yol, o sitenin yasaklandığı ülke haricinde bir bölgenin sunucusundan giriş yapmaktır.

Buna ek olarak anonim gezinme, gizlilik, konum bilgisi gizleme ve internette iz bırakmama gibi birçok avantajlı özelliği de vardır.

Platforma nasıl erişim sağlayabileceğinizi adım adım şu şekilde açıkladık:

 1. Öncelikle, kullanacağınız yazılımı seçin. Aslında işin en zor kısmı burasıdır, çünkü oldukça fazla sayılabilecek seçenekler arasından sizin için en doğru servisi seçmek biraz zaman alabilir.
 2. Eğer yazılımı kurmanız gerekiyorsa kurun, ya da kullanabileceğiniz bir tarayıcı uzantısı varsa bunu yükleyin.
 3. Kullandığınız servisi aktif hale getirin ve dilerseniz sunucu seçin. Örneğin, Türkiye’de engellenmiş olan bir videoyu genelde ABD veya İngiltere sunucusuna bağlanarak rahatlıkla izleyebilirsiniz.
 4. YouTube VPN ile giriş için bir sorun çıkartmıyor. Bu nedenle hesabınıza giriş yaparak  YouTube video kısıtlama problemini ortadan kaldırırken aynı zamanda aboneliklerinize, video izleme geçmişinize ve platformun üyelere sunduğu diğer özelliklere erişebilirsiniz.
 5. YouTube’a bağlanın ve istediğiniz videoyu izleyin.

Yani kısaca, YouTube’a erişmek için ihtiyacınız olan tek şey güvenilir bir VPN yazılımıdır. Tabi ki de erişim sağlamanın alternatif yolları da vardır ancak bunlar güvenli ve %100 çalışan yöntemler değildir. Bu şekilde YouTube video engel kaldırma işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Engelli YouTube Videolarını İzlemek İçin En İyi VPN Servisleri

1. ExpressVPN

Youtube-video-ExpressVPN

Sektörün en iyilerinden biri olan ExpressVPN sunduğu hızlı ve güvenli çözümlerle yasaklı sitelere kolay erişim olanağı sağlıyor. Servisin sunduğu özellikler sayesinde YouTube video izleme keyfini engelsiz bir şekilde sürdürebilirsiniz. 90’dan fazla ülkede bulunan sunucuları sayesinde engelli içeriklere herhangi bir problem yaşamadan erişebilirsiniz.

Üstelik en hızlı servis olması nedeniyle videoları yüksek çözünürlükte herhangi bir şekilde donma ya da kasma olmadan izlemek mümkün.

ARTILAR:

 • 90’dan Fazla Ülkede 3000’den Fazla Sunucu Seçeneği
 • Çok Sayıda Platform Desteği
 • 7/24 Canlı Müşteri Desteği
 • Üstün Yayın Performansı
 • 30 Günlük Koşulsuz Şartsız Para İadesi
 • Yüksek Hız Sayesinde HD Video İzleme
 • Askeri Seviyede Şifreleme

EKSİLER:

 • Aynı Anda 5 Bağlantıya İzin Vermesi


ExpressVPN Sitesine Git >

2.NordVPN

Youtube-video-NordVPN

NordVPN, piyasada yüksek sayıda sunucu özelliği ile ön plana çıkıyor. Panama merkezli olan şirket bu sayede hızlı bir deneyim sağlıyor. Smart Play özelliği sayesinde birçok yayın servisini herhangi bir problem yaşamadan izlemek mümkün.

NordVPN aynı zamanda çok sayıda sunucusu sayesinde herhangi bir donma meydana gelmeden yüksek çözünürlüklü videolar izleyebilirsiniz.

ARTILAR:

 • Smart Play Özelliği
 • 7/24 Canlı Destek
 • 50’den Fazla Ülkede 5000’den Fazla Sunucu
 • 30 Gün Para İadesi
 • Katı Kayıt Tutmama Politikası
 • Güçlü Şifreleme Algoritması

EKSİLER:

 • Her Sunucuda P2P Desteğinin Olmaması
 • Az Sayıda Protokol Desteği


NordVPN Sitesine Git >

3.Surfshark

Youtube-video-Surfshark

YouTube video engellerini kaldırmak için sorunsuzca kullanabileceğiniz bir diğer servis ise Surfshark. Servisin Britanya Virjin Adaları merkezli olması nedeniyle kullanıcı kayıtları konusunda oldukça rahat davranıyor. Kısacası Surfshark ile engelli içeriklere erişim sağlarken aynı zamanda güvende kalabilirsiniz.

60’dan fazla ülkede 1700’den fazla sunucuya sahip servis aynı zamanda sınır yok modu sayesinde kısıtlı bölgelerden bile internete erişim sağlamanızı mümkün kılıyor. Aynı anda sınırsız bağlantı sayesinde kullanabildiğiniz tüm cihazlardan yasaklı videolara erişim sağlayabilirsiniz.

ARTILAR:

 • Kill Switch Özelliği
 • AES-256-GCM Şifreleme Yöntemi
 • Türkiye’de Sunucuların Bulunması
 • Aynı Anda Sınırsız Bağlantı
 • Whitelister Özelliği

EKSİLER:

 • Canlı Desteğe Bağlanmak Biraz Zor
 • Sınırlı Sayıda Protokol Desteği


Surfshark Sitesine Git >

YouTube’a Erişmek İçin Alternatif Yollar

YouTube video engellerini aşmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler de mevcut. Bu yöntemlerin kullanılırlığı ya da güvenilirliği çok garanti değil. Bu yöntemleri kullanırken dikkatli olmanız önemli. Bizim tavsiyemiz ise direkt olarak diğer yöntemlerle uğraşmak yerine VPN servislerini tercih etmeniz.

Tor Browser Kullanmak

Eğer platforma tamamen veya kısmi olarak erişemiyorsanız, Tor Browser kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz. Tor Browser, tıpkı Google Chrome veya Internet Explorer gibi bir web tarayıcıdır ancak bu tarayıcıyı diğerlerinden farklı yapan gizlilik özelliğidir. Tor Browser’ın bu özelliği sayesinde tam olmasa da kısmen anonim olarak internette gezinebilirsiniz.

Bu tarayıcıyı kullanarak Türkiye’deki yasaklı sitelere erişmeniz de oldukça muhtemeldir. Bu sayede, Tor Browser da YouTube video engeli kaldırmada bir çözüm yolu olmuştur. Ancak bu şekilde bağlantı hızınız çok düşeceği için yüksek çözünürlüklü YouTube video izlerken zorlanabilirsiniz.

Videoyu İndirmek

İnternette çeşitli video dönüştürücü web siteleri vardır. Bu web siteleri sadece dönüştürmek istediğiniz videonun linki girerek ister MP3, isterseniz de MP4 formatında videoyu indirmenizi sağlar.

Fakat bu yöntem her zaman olumlu sonuç vermeyebilir ya da daha kötüsü, video indirdiğinizi sanarak kötü amaçlı sitelerin virüslerine maruz kalabilirsiniz.

youtube-video-indir

Ayrıca sadece site değil bazen program olarak da görebiliyoruz. Yasaklı video izleme programı adıyla çıkan bu programları kesinlikle bilgisayarınıza indirmemelisiniz.

Çünkü genellikle bilgi çalmaya yönelik virüs ya da malware gibi zararlı yazılımlar bu şekilde dağıtılıyor. Bu nedenle biz bu yöntemi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bunun yerine daha güvenli yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Opera Browser Kullanmak

Güvenlik, gizlilik ve hız konusunda oldukça iddialı olan Opera Browser aynı zamanda ücretsiz VPN özelliği bulunmaktadır. Ancak ücretsiz servislerinden uzak durmanız sizin için daha yararlıdır.

Ayrıca Opera’nın kullanıcı kayıtlarını tuttuğunu ve 9 Eyes Birliği üyesi Norveç’te yer aldığını düşünürsek Opera VPN sizin için tercih olmaktan çıkıyor. 

Sonuç

Bu yazımızda erişim engeli bulunan videolara hatta bazı durumlarda tamamen yasaklı olan YouTube’a nasıl erişim sağlanabileceğini anlattık.

Konuya çözüm olarak alternatif yollar da önerdik ancak hiçbirinin yasaklı sitelere erişim konusunda bir numara olan VPN kadar başarılı bir çözüm olmadığı ortada.

Çünkü bu şekilde hem başarısız erişim olasılığı neredeyse sıfır oluyor hem de en güvenli bağlantı gerçekleştirilebiliyor.

Her türlü erişim sorunu için kullanabileceğiniz yazılımları önerdik ve kesintisiz bağlantı için en iyi servisin ExpressVPN olduğuna karar verdik.

ExpressVPN, akıllı TV, tablet ve telefonlarla uyumluluk, Çin’de bile çalışabilen ağ desteği, yüksek video çözünürlüğü için yüksek hız ve 7/24 müşteri hizmeti gibi özellikler sunuyor.

Kısaca, tamamen engelsiz bir YouTube için VPN ile giriş en etkili ve en kullanışlı yoldur ve bunun için ise yapmanız gereken tek şey güvenilir bir servis kullanmaktır. Bu sayede güvenliğinizden ödün vermeden engelli içeriklere dilediğiniz gibi erişim sağlayabilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

   Leave a reply