Opera VPN 2020 İncelemesi: Tarayıcısı Kadar İyi mi?

Opera hemen hemen herkesin bildiği Chrome ve Firefox’tan sonra en popüler tarayıcılardan bir tanesi. Ancak rakiplerinden en büyük farkı ise Opera VPN. Opera her zaman farklı tasarımları ve yenilikçi özellikleri ile biliniyor. Bunlardan birisi de VPN servisi. Opera VPN incelemesi ile bu özelliğe detaylı bir bakış atacağız.

Firma daha önce de tarayıcının içerisine bir de reklam engelleyici eklemişti. Ücretsiz servisleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Opera VPN kullanıcılara ücretsiz sunulan bir hizmet.

Opera VPN Nedir?

Opera her ne kadar uzun zamandır hayatımızda olan bir tarayıcı olsa da sunduğu sanal özel ağ servisi çok büyük geçmişe sahip değil. 2016 yılında kullanıma açılan Opera VPN aslında daha çok bir proxy diyebiliriz. Ancak Opera bu özelliğin VPN olduğu konusunda ısrarcı.

ARTILAR:

 • Kolay Bir Arayüze Sahip Olması

EKSİLER:

 • Yayın Performansı Kötü
 • Yetersiz Ülke ve Sunucu Sayısı
 • Ekstra Özelliklerin bulunmaması
 • Kullanıcı Bilgilerinin Kayıt Altına Alınması
 • Protokol Seçeneğinin Olmaması
 • Kullanıcı Desteğinin Yetersiz Olması
 • 9 Eyes Üyesi Norveç Merkezli Olması
 • iOS Cihazlarında bulunmaması


Hangi Cihazlarda Kullanabilirim? Kullanımı Kolay mı?

Opera’ya baktığımızda Windows, Linux ve macOS işletim sistemleri için tarayıcısı olduğunu görüyoruz. Servisin oyuncular için geliştirdiği farklı özelliklere sahip olan Opera GX de her iki platformda mevcut ve bu özelliğe sahip. Kısacası bilgisayar için ister klasik Opera tarayıcısını isterseniz Opera GX tarayıcısını indirin bu özelliğini kullanabilirsiniz. 

Opera-VPN-İndirme-1

Mobil platformlarda Opera’nın Android ve iOS için uygulamaları bulunuyor. İki farklı tarayıcıdan Opera Touch hem Android hem de iOS için mevcut. Ancak bir de Android için özel bir uygulaması bulunuyor ve sadece bu uygulamada VPN özelliği var. Opera Touch’ta ise yer almıyor ve bu nedenle iOS cihazlarda Opera VPN kullanılamıyor. 

Bilgisayarlar (macOS, Windows ve Linux)

Az önce bahsettiğimiz gibi Opera’nın Windows ve macOS için uygulamaları bulunuyor ve bu uygulamalardan sunucu bağlantısı yapılabilir. Kurulum tamamlandıktan sonra Opera’yı açtığınızda bu özelliği açık değildir. Bunu kullanabilmek için öncelikle uygulamanın ayarlar tarafından açmanız gerekiyor. 

Opera-VPN-macos-3-2

Özelliği “Ayarlar” kısmından aktif ettikten sonra servisin simgesi tarayıcının adres çubuğuna geliyor. Bu simgeye tıklayarak sunuculara bağlanabilir, kullanım verilerini görebilir ve bağlantı lokasyonu seçebilirsiniz. Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve Avrupa olmak üzere 3 tane lokasyon seçebiliyorsunuz.  

Sağ üst tarafta yer alan ayarlar simgesine tıkladıktan sonra özelliği ilk olarak aktif ettiğimiz tarayıcı ayarlarına gidiyoruz. Yani bu özelliği açmak ve kapatmak dışında pek bir ayar yok diyebiliriz. Son derece temiz bir arayüze sahip ve kullanımı kolay. Üstelik tarayıcının arayüzünün Türkçe olması son derece avantajlı. 

Akıllı Telefonlar

Opera VPN incelemesi yaparken ilk başta her ne kadar tarayıcının iOS platformunda uygulaması olduğunu görsek de bu uygulamada bu özelliğin olmadığından bahsettik. Mobil tarafta şimdilik sadece Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanabiliyorsunuz. 

Opera-VPN-Android-4

Uygulamayı direkt olarak Google Play Store’da Opera olarak arattığınızda bulabiliyorsunuz. Tıpkı masaüstünde olduğu mobil tarayıcıda da bu özellik varsayılan olarak inaktif durumda. Aktif hale getirmek için alt kısımda yer alan Opera simgesine tıkladıktan sonra Ayarlar kısmından özelliği aktif hale getirebilirsiniz. 

Eklentiyi açtıktan sonra hemen alt kısımdan bağlantı lokasyonunu seçiyorsunuz. Mobil uygulamada da Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve Avrupa olmak üzere 3 lokasyon mevcut. 

Opera-VPN-Android-5

Diğer Cihazlar

Bu servislerin önemli özelliklerinden bir tanesi de desteklediği platformlar. Ancak burada takdir edersiniz ki böyle bir durum yok. Yani kısacası Apple TV, smartTV ya da oyun konsolları gibi diğer platformlarda kullanamazsınız. 

Eğer farklı ihtiyaçlarınız varsa bizim tavsiyemiz iPhone gibi popüler bir platformda olmak üzere akıllı tv ve oyun konsolları gibi birçok platforma destek veren ExpressVPN’e bir göz atmanız. 

Opera VPN Ne Kadar Hızlı? Sizin İçin Test Ettik

Uzaktaki bir sunucuya bağlandığınızda ister istemez bağlantıda bir yavaşlama meydana geliyor ve burada önemli olan yavaşlamanın miktarı. Hız düşüşünün çok fazla olduğu durumlarda durum çok kötü bir hal alabiliyor. Ücretsiz VPN servislerinde hız düşüşü çok fazla oluyor.

Öncelikle testleri 50 Mbps fiberoptik bağlantı ile gerçekleştirdiğimizi söyleyelim. Doğru bir sonuç elde edebilmek için testleri günün farklı saatlerinde 3’er defa gerçekleştiriyoruz. 

Sunucu bağlantısı yapmadan önce elde ettiğimiz internet hızı: 

Opera-VPN-Hiz-Testi-6

Avrupa sunucularına bağlandığımızda elde ettiğimiz hıza çok yüksek diyemeyiz. Ancak yakın lokasyon olmasına rağmen ping değeri aşırı yüksek:

Opera-VPN-Hiz-Testi-Avrupa-7

Amerika sunucularından elde ettiğimiz hızlar için de söyleyecek pek bir şey yok. Ama benzer şekilde ping değeri çok kötü:

Opera-VPN-Hiz-Testi-Amerika-8

Asya sunucuları ise ne hız ne de ping konusunda bir şey sağlıyor: 

Opera-VPN-Hiz-Testi-Asya-9

Hız testi sonrasında gördüğümüz sonuç hayal kırıklığı ancak bizi çok şaşırtmadı. Sonuçta ücretsiz bir servis ve bu nedenle çok fazla bir şey beklememek gerekiyor. 

Eğer hızlı bir bağlantı istiyorsanız tavsiyemiz ücretli servisleri tercih etmek. Eğer en hızlı servisi kullanmak istiyorsanız o zaman en iyi tercihiniz ExpressVPN. 

Opera VPN Yayın İzlemek İçin Ne Kadar İyi? Bölge Engelli Sitelere Erişim Sağlıyor mu?

Bölge kısıtlaması dendiğinde akla ilk gelen servislerden bir tanesi Netflix. Yayın hakları nedeniyle Netflix’in kullanıcı içerikler ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Farklı ülkelerin içeriklerine erişmek için o ülkenin IP adresine sahip olmak gerekiyor. 

Ancak bu çok basit değil çünkü herhangi bir VPN sunucusuna bağlanarak Netflix’in farklı içeriklerine erişemiyorsunuz. Çünkü platformun gelişmiş güvenlik önlemleri sanal özel ağ bağlantısını algılayarak içerikleri izlemenizi engelliyor. Bu nedenle Netflix için VPN seçerken buna dikkat etmelisiniz.

Netflix

Bu incelemeyi hazırlarken yaptığımız hız testleri sonrasında açıkçası servisin Netflix’in güvenlik önlemlerini aşsa bile sunacağı performansa dair ciddi şüphelerimiz var. 

Daha önce söylediğimiz gibi sadece 3 tane lokasyon var ve ülke seçemiyorsunuz. Biz Avrupa sunucularına bağlandığımızda karşımıza Netflix’in Hollanda versiyonu karşımıza çıktı. Burada giriş yapıp içeriklere eriştik. Ancak Amerika sunucularına bağlandığımızda karşımıza Netflix VPN hatası geldi. 

Opera-VPN-Netflix-Amerika-2

Türkiye’deki Yayın Servisleri

Netflix ve diğer küresel servislerin yanı sıra ülkemizde de beIN Connect ya da puhutv gibi önemli yayın servisleri bulunuyor. Özellikle beIN Connect futbol maçlarını yayınladığı için önemli bir platform diyebiliriz. 

Yurtdışında yaşayan kişiler için bu gibi platformlara erişmek zor. Platformların kullanılabilmesi için Türkiye IP’si olması gerekiyor. Ancak Opera VPN’in Türkiye’de sunucuları bulunmuyor.

Opera-VPN-puhu-tv

Bu nedenle Opera kullanarak Türkiye’deki yayın servislerini kullanmak mümkün değil. Türkiye’deki yayın platformlarını kullanmak için VPN arıyorsanız Opera’dan başka yere bakmanız gerekiyor. 

Opera VPN Güvenli mi? Gizliliğimi Garanti Ediyor mu?

Sanal özel ağ kullanımının başlıca sebebi gizli ve güvenli bir şekilde özgür internet kullanmaktır. Günümüzde gelişmiş şifreleme yöntemleri, askeri seviyede veri doğrulama sistemleri sayesinde bu mümkün. Ancak bu özellikler her servis tarafından sağlanmıyor. 

DNS/IP Sızıntı Testi

Şifreleme ya da protokol gibi özelliklerin güvenlik için ne kadar önemli olduğuna Opera VPN incelemesini yaparken zaman zaman değiniyoruz. Ancak bu şifreleme sistemleri ne kadar iyi olursa olsun DNS ya da IP sızıntısı meydana geldiğinde pek bir önemi kalmıyor. 

Opera VPN-DNS-Sizinti-Testi-12

Sızıntı meydana geldiğinde internet servis sağlayıcıları gibi üçüncü taraflar DNS sorgularını ve ziyaret edilen internet sitelerini izleyebiliyor. Sunucuya bağlıyken yaptığımız testler sonucunda herhangi bir şekilde sızıntı meydana geldiğini görmedik. 

Opera VPN Kayıt Tutmama Politikası

Bir uygulama tüm güvenlik özelliklerini sağlasa da kayıt tuttuğunda tüm bu özelliklerin hiçbir anlamı kalmıyor. Opera bildiğimiz üzere Norveç merkezli bir hizmet ve Norveç, 9 Eyes üyesi ülkelerden bir tanesi. 

Opera’nın gizlilik sayfasına baktığımızda gözümüze çarpan ilk şey cihaz ve donanım kimliğinin, işletim sisteminin ve kullanılan veri miktarının kayıt altına alındığını görüyoruz. 

Opera-VPN-Gizlilik Politikası

Ayrıca Opera uygulaması çöktüğünde yine bilgisayardan bir rapor gidiyor. Bu bilgiler içerisinde bir kez daha işletim sistemi bilgileri, bazı bellek verileri, IP adresi gibi hassas bilgiler yer alıyor.

Diğer durumları görmezden gelsek bile bu gizlilik politikası başlı başına bu servisten uzak durmak için yeterli. 

Opera VPN Torrent Konusunda Başarılı mı?

Torrent kullanımı ülkemizde son derece popüler. Ayrıca P2P paylaşımların Amerika ya da Avrupa’da olduğu gibi sıkı bir şekilde kontrol edilmemesi de bu kadar popüler olmasının nedenlerinden bir tanesi. 

Torrent kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta gizlilik. Çünkü P2P paylaşımlarda sizin IP adresiniz sizinle beraber dosyayı paylaşan diğer kişilere gösteriliyor. Bu nedenle torrent indirirken bizim tavsiyemiz kesinlikle sanal özel ağ kullanmanız. 

Ancak Opera’da bu mümkün değil. Kendisi sadece bir tarayıcı eklentisi olduğu için yalnızca tarayıcıdan giden trafiği etkiliyor. Bu nedenle diğer uygulamalarda kullanılamıyor. Kısacası Opera VPN incelemesi sürecinde size daha önce söylediğimiz gibi torrent için bizim tavsiyemiz çok sayıda P2P destekli sunucuya sahip olan NordVPN kullanmanız.

Opera VPN ile İnternet Sansürünü Aşabilir miyim?

Ülkemizde her ne kadar Rusya, Çin, Suudi Arabistan ya da İran kadar büyük bir internet sansürü olmasa da engelli internet sitesi sayısı oldukça yüksek. Bu internet sitelerine IP adresi ya da DNS değiştirerek erişim sağlamak her zaman mümkün değil. Aynı zamanda güvenli bir yöntem de değil. 

Bunun için en doğru yöntem sanal özel ağ kullanmak ve Opera VPN’e baktığımızda engelli sitelere erişme konusunda bir sıkıntı yaşamadık. Servisin bu konuda başarılı olduğunu söyleyebiliriz. 

Ancak Çin de kullanmayı düşünüyorsanız tavsiyemiz ExpressVPN gibi bu konuda kendini kanıtlamış bit servisi tercih etmeniz yönünde. 

Opera VPN’i Nasıl Satın Alabilirim?

Opera VPN incelemesi sürecinde zaman zaman söylediğimiz gibi bu servis ücretsiz ve herhangi bir ücretli versiyonu bulunmuyor. Bir tarayıcı özelliği olması nedeniyle bu şimdilik imkansız gibi görünüyor. 

Bu servis daha önce tarayıcıdan farklı olarak başlı başına bir uygulamaydı ancak daha sonra tarayıcının içerisine entegre edildi. İleride yine tek başına bir uygulama olarak karşımıza çıkarsa belki o zaman ücretli bir seçenek sunulabilir. 

Opera VPN’in Farklı Özellikleri

Uygulamaların sunduğu yararlı özellikler bizim için son derece önemli. Üstelik bu özellikler servisleri birbirlerinden ayıran önemli noktalar. 

Bu özellik bir tarayıcı eklentisi olduğu için ve hatta bir sanal özel ağdan çok bir proxy olduğu için diğer servislerde gördüğümüz ayrık tünelleme, kill switch ya da çift VPN bağlantısı ya da WebRTC sızıntılarına karşı önlem gibi özellikler yer almıyor. Bu özelliklerin ortak noktası kullanıcıların gizli ve güvenli bir şekilde internete bağlanmasını sağlamak. Ancak Opera VPN bu konuda oldukça yetersiz.

Opera VPN’de Türkçe Dil Desteği Var mı?

Opera’nın hem masaüstü hem de mobil tarayıcıları Türkçe dil desteğine sahip. Üstelik internet sitesinin tamamı olmasa bile önemli bir kısmında da Türkçe destekleniyor.

Bu konuda çok zorluk çekeceğinizi düşünmüyoruz.

Ancak Opera ile Türkçe iletişime geçemiyorsunuz. Opera popüler bir tarayıcı olduğu için yaşadığınız problemleri internette aratarak bir sonuca ulaşabilmeniz mümkün.

Müşteri Hizmetleri

Günlük hayatımızda birçok konuda yardıma ihtiyaç duyabiliyoruz. Bağlantı problemi ya da yüklenme problemi gibi durumlarda kullandığınız servisten bir yardıma ihtiyaç duymanız son derece normal. 

Opera’da yardım bölümü oldukça kısıtlı. Servisin internet sitesinde kullanıcılar için bir yardım sayfası ve çeşitli konularda yardım makaleleri bulunuyor. Ancak her ne kadar sitede Türkçe dil olsa da yardım kısmında yok. Kısacası buradan yardım almak için İngilizce bilmeniz gerekiyor. 

Yardım olarak düşünebileceğimiz bir diğer kısım site servisin forumları. Forumun genelin de iletişim dili İngilizce. Ancak yerel kısımda Türkçe alt forumu da bulunuyor. Burada diğer kullanıcılar size yardımcı olabilir fakat buranın çok aktif olduğunu söyleyemeyeceğiz. 

Opera-VPN-Müsteri-Hizmetleri-13

Şunu söylemeliyiz ki bu yardım bölümü aslında Opera internet tarayıcısı için. VPN özelliği için ekstra bir destek ya da yardım bölümü bulunmuyor. Kısacası eğer Opera VPN ile bir sorun yaşarsanız bu sorunla baş başasınız demektir. 

Opera VPN Hakkında Bilmeniz Gereken Diğer Her Şey

Opera VPN incelemesini hazırlarken ara ara bazı özelliklerden bahsettik ancak bunların üzerinde detaylı bir şekilde durmadık. Bu kısımda o özelliklere bir bakış atacağız. 

Sunucu Sayısı

Sunulan hizmetlerde sunucu sayısının yüksek olması önemli noktalardan bir tanesi. Aynı sunucuya çok fazla sayıda kullanıcının bağlanması sunucunun yükünün artmasına ve sonucunda da internet hızınızın yavaşlamasına neden olur. Yüksek sayıda sunucuya sahip hizmetlerde ise böyle bir durum meydana gelmez. 

Opera internet sitesinde bu konuda bizimle paylaşılan bir bilgi yok. Ancak bize sorarsanız sunucu sayısı 10’dan fazla değil. NordVPN de ise bu sayı 5500’ün üzerinde.

Ülke Sayısı

Sunucu sayısı kadar bu sunucuların kaç ülkeye dağıldığı da son derece önemli. Biz çok sayıda ülke olmasını seviyoruz. Çünkü bu aynı zamanda daha çok sayıda IP adresi demek. 

Burada daha önce dediğimiz gibi lokasyon olarak sadece Güney ve Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya seçebiliyoruz. Asya sunucularına bağlandığımızda lokasyonumuz Singapur olarak gözüküyordu. Avrupa’da ise Hollanda ve İsveç’e denk geldik. Son olarak gördüğümüz diğer ülke ise Amerika oldu. 

Kısacası söyleyeceğimiz Opera VPN’in sunduğu ülke sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Diğer taraftan ExpressVPN sunucuları ise 90’dan fazla ülkede yer alıyor.

Aynı Anda Bağlantı Sayısı

Günümüzde artık internete bağlanan cihaz sayısı her geçen gün artıyor. Bu nedenle sanal özel ağ kullanabileceğiniz cihaz sayısı da artıyor. Open VPN bir tarayıcı özelliği olduğu için tek seferde yapabileceğiniz bağlantısı sayısı 1. 

Genel olarak bu sayı değişiklik gösteriyor. Sıklıkla gördüğümüz aynı anda bağlantı sayısı 5 ile 6 civarında. Bazı servislerde bu sayı 10’a kadar çıkarken Surfshark aynı anda bağlantı sayısına herhangi bir kısıtlama getirmiyor. 

Diğer Kullanıcılar Opera VPN Hakkında Neler Düşünüyor?

Her ne kadar biz Opera VPN incelemesi yaparken tüm özelliklere detaylı bir şekilde baksak bile diğer kullanıcıların servis hakkındaki yorumlarını sizin için bir araya getirdik.

Ancak bizim tavsiyemiz bu yorumları incelerken aklınızdan çıkarmamanız gereken şey bu yorumların sadece sanal özel ağ özelliği hakkında olmaması. Aslında yorumların ve değerlendirmelerin büyük bir çoğunluğu Opera’nın internet tarayıcısı hakkında. 

Trustpilot

Değerlendirme denildiğinde dünyada akla gelen ilk platformlardan bir tanesi Trustpilot. Trustpilot’a baktığımızda 46 değerlendirme var ve ortalama 3.5/5. Ancak az önce söylediğimiz gibi bunun ne kadarı sanal özel ağ özelliği için ne kadar tarayıcı için bilemiyoruz. Diğer taraftan bir kullanıcının şikayetine yer veriyoruz. 

Opera-VPN-Trustpilot-14

Bu kullanıcı sayfaların büyük çoğunlukla sayfaların yüklenmediğinden şikayetçi. Opera VPN incelemesi sürecinde biz de bu tarz problemler yaşamadık diyemeyiz. 

Google Play Store

Opera VPN incelemesi başında dediğimiz gibi bu özellik mobil platformda sadece Android’de bulunuyor. Diğer ücretsiz uygulamalarda gördüğümüz gibi burada da uygulamanın indirilme sayısı oldukça fazla hatta 100.000.000’un üzerinde. Yorum sayısı ise 3.000.000’dan fazla. Uygulamanın genel değerlendirme puanı 4.6/5. 

Google-Play-Store-15

Ancak bu iyi puan sizi yanıltmasın. Çünkü Opera, Chrome ve Firefox’tan sonra en popüler internet tarayıcısı. Ayrıca da başarılı bir tarayıcı. Tabii sanal özel ağ özelliğini saymazsak. Kullanıcıların yorumlarına baktığımızda ise şikayetler bu özelliğin düzgün çalışmaması. 

Google-Play-Store-16

İnceleme Sonucu: Opera VPN Kullanmaya Değer mi?

Open VPN incelemesini hazırlarken bütün özelliklerine detaylıca baktık. Zaten çok fazla bir özelliği olmamasından dolayı bizim için kısa bir inceleme oldu diyebiliriz.

Servis hakkında söyleyebileceğimiz olumlu şeyler çok az. Kendisi aslında bir uygulama değil tarayıcı özelliği. Ayrıca sanal özel ağ görünümü altında bir proxy servisi. Bizim gözümüze en çok çarpan özelliği Türkçe dil desteğine sahip olması. 

Olumsuz taraflarını saymaya kalktığımızda ise bu kısımda Opera VPN incelemesini baştan yazmamız gerekebilir. Ancak bizim için uzak durmanız gereken en büyük neden herhangi bir gizlilik ve güvenlik sağlamaması. 

Opera VPN bir VPN’i iyi yapan her yönden çok uzak diyebiliriz. Bu nedenle kullanmaya çalışmak sizin için vakit kaybı diyebiliriz. Bu nedenle bizim tavsiyemiz ExpressVPN ya da NordVPN gibi alternatifleri değerlendirmeniz.

Opera VPN

3

Değerlendirme

3.0/10

We will be happy to hear your thoughts

   Leave a reply