HideMyAss 2020 İncelemesi: Satın Almaya Değer mi?

HideMyAss, piyasada yer alan yüzlerce VPN servislerinden  bir tanesi. Biz de bu nedenle sizler için detaylı bir HideMyAss incelemesi hazırladık. Özellikle ülkemizde bilinen VPN servisleri arasında yer alan HMA bazı özellikleri ile öne çıkıyor. Servisin öne çıktığı bir diğer şey ise espritüel dili. Özellikle sitesinde yer alan içerikler ve bazı görseller bunu destekler nitelikte. 

HideMyAss VPN Nedir?

HideMyAss, 2005 yılında kurucusu Jack’in okulunun güvenlik duvarını aşmaya çalışması ile ortaya çıkan bir servis. İlginç bir şekilde servisin logosu olan eşeğin de adı Jack. Servis şimdi dünyanın en çok bilinen güvenlik şirketlerinden birisi olan Avast’ın bir üyesi. 

Servis çok sayıda sunucuya sahip. Üstelik bu sunucular çok farklı yerlerde yer alıyor. Dilerseniz uygulama ile Guam’da bulunan bir sunucuya bağlanabilirsiniz. 

HideMyAss Sitesine Git >

ARTILAR:

 • Farklı Lokasyonlarda Sunucu Desteği
 • Türkçe Dil Desteği
 • 7/24 Müşteri Hizmetleri
 • 30 Gün Para İadesi
 • Netflix Amerika İçeriklerine Erişim

EKSİLER:

 • Türkiye’den Erişimin Kısıtlı Olması
 • İngiltere Merkezli Olması
 • Kayıt tutması


Hangi Cihazlarda Kullanılabilir? Kullanım Kolay mı?

Uygulamanın internet sitesine baktığımızda bilgisayarlarda Windows, macOS ve Linux işletim sistemlerine destek verildiğini görüyoruz. Mobil tarafta ise Android ve iOS mevcut. Bunlara ek olarak bir de yönlendiricilere kurulabiliyor. 

İnternete bağlanan cihazların giderek çeşitlendiği günümüzde sınırlı bir destek diyebiliriz. Oyun konsolları ya da AppleTV, SmartTV gibi cihazlarda bu VPN servisini kullanmak için VPN hizmetini modeminize kurmanız gerekiyor. Eğer modeminiz VPN kullanımını desteklemiyorsa yapabileceğiniz bir şey bulunmuyor. 

HideMyAss-İndirme-1

Uygulamanın indirme kısmında Firefox ya da Chrome eklentisi gibi herhangi bir tarayıcı eklentisi bulamadık. Ancak yardım sayfalarında biraz gezindikten sonra eklentilerin olduğunu gördük. Buradan yola çıkarak uygulama hem Chrome hem de Firefox eklentilerine sahip diyebiliriz.

Firefox ve Chrome en popüler internet tarayıcılarının başında geliyor. Bu nedenle eklentiler daha çok ön plana çıkarılmalıydı. Ayrıca eklentiler sayesinde kullanıcılar neredeyse birkaç tıklama ile direkt olarak tarayıcı üzerinden VPN bağlantısını gerçekleştirebiliyor.

Bilgisayarda Kullanım

İnternet sitesinde indirme seçeneklerinin yer aldığı sayfadan kullanacağınız platforma indirebilirsiniz. Biz HideMyAss incelemesi yaparken macOS işletim sistemine sahip bir bilgisayar tercih ettik. 

Servisi satın aldıktan sonra karşınıza bir hesap oluşturma ekranı geliyor. Burada hesabınızı oluşturduktan sonra uygulamayı istedğiniz platforma indirebilirisiniz. 

HideMyAss-macos-açılış-2

Henüz üyelik oluşturmadıysanız, uygulamanın açılış ekranından da üyelik oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca 7 günlük deneme hesabı da oluşturabilmek mümkün. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ise karşımıza son derece basit bir arayüz geldi. İnternet sitesinin Türkçe dil desteği vardı ve bu destek uygulamada da sürüyor. 

Ana ekranda VPN bağlantısınnın aktif olup olmadığı, özgün IP, sunucu seçim kısmı ve ayarlar simgesi bulunuyor. Yıldırım bağlantı varsayılan olarak karşımıza çıktı. Bu özellik ile uygulama sizi en hızlı bağlantı elde edebileceğiniz sunucuya yönlendiriyor. 

HideMyAss-macos-giriş-3

Yanda yer alan küçük ok işaretine tıkladığınızda ise karşımıza sunucu listesi geliyor. Buradan tüm sunucuları görebilir, sevdiğiniz sunucuları favorilere ekleyebilirsiniz ve daha sonra tek bir tıkla bu sunuculara bağlanabilirsiniz. Ayrıca P2P paylaşım ya da yayın izleme için ideal sunucular bu bölümde ayrı bir şekilde listelenmiş durumda. 

Akıllı Cihazlar (Tablet, Telefon)

HideMyAss-App-Store-ekran-4Daha önce bahsettiğimiz gibi servisin hem iOS hem de Android uygulamaları bulunuyor. iOS App Store’dan arama yaptığınızda kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra internet sitesinde yer alan indirme sayfasından da direkt olarak uygulama mağazasına yönlendiren bir link bulabilirsiniz.

Biz iOS versiyonunu indirdiğimize karşımıza masaüstü sürümüne benzer bir arayüz çıktı. Bunun güzel tarafı ise mobil uygulamanın da Türkçe dil desteğine sahip olması.

Mobil uygulamanın ekranından da direkt olarak size en yüksek hız sağlayacak sunucuya bağlanabilir ya da istediğiniz bir sunucu listeden seçebilirsiniz.

Bağlantıyı gerçekleştirdiğimizde uygulamanın ana ekranında hem özgün IP bilgimiz hem de VPN sunucusuna bağlandıktan sonra aldığımız IP adresini görebiliyoruz.

Ayarlar kısmında ise seçenekler oldukça kısıtlı. Mobil uygulama ayarlarından sadece bağlanma kurallarını ve kişisel gizlilik ayarlarını değiştirebiliyorsunuz. 

HideMyAss Hızlı mı?

VPN bize güvelik, gizlilik ve bölge sınırlamalı içeriklere erişme gibi birden fazla fayda sağlıyor. Ancak bu faydaların bazılarından yararlanabilmemiz için bağlantı hızı da son derece önemli. Özellikle Netflix ya da YouTube gibi yayın platformlarında yüksek çözünürlüklü içerik izleyebilmek için internet bağlantınızın hızlı olması gerekiyor. 

HideMyAss incelemesi için hız testi yaparken 25 Mbps fiber optik bağlantı kullandık ve her zaman olduğu gibi doğru sonuçlar elde edebilmek için testlerimizi 3’er defa gerçekleştirdik. 

Herhangi bir VPN bağlantısı yapmadan önce elde ettiğimiz sonuçlar böyle. 

HideMyAss-hiz-testi-6

Hollanda sunucularına bağlandığımızda ise önemli ölçüde hız kaybı meydana geldiğini görüyoruz. 

Hız testlerimizde sürekli İngiltere sunucularına yer veriyorduk ancak HideMyAss ile İngiltere sunucularına bağlantı sağlayamadığımız için bu sefer Belçika sunucularını denedik. 

HideMyAss-Hız-Testi-Belçika-8

Amerika sunucularına bağlandığımızda ise elde ettiğimiz hız yine düşüktü. Üstelik bu sunucuya bağlanırken de çok zorluk yaşadık. 

HideMyAss-Hız-Testi-Amerika-9

Hız konusunda HideMyAss beklentilerimizi karşılamakta zorlandı. Üstelik inceleme esnasında yaşadığımız bağlantı problemleri de cabası. 

HideMyAss Yayın İzlemek İçin Ne Kadar İyi? Bölge Engelli Sitelere Ulaşabilir miyim?

Netflix, Hulu, Disney+ ya da AppleTV+ gibi yayın servisleri dünyada oldukça popüler. Ancak bu yayın servislerinin bir özelliği bazılarının Türkiye’de hizmete açılmamış olması. Ayrıca bu servislerin bir diğer özelliği ise içeriklerinin ülkelere göre farklılık göstermesi. 

Yayın servislerinin farklı içeriklerine VPN kullanarak erişmek mümkün ancak bu her VPN için geçerli değil. Yayın servislerinin VPN uygulamalarını engellemek için önemli güvenlik sistemleri bulunuyor. 

HideMyAss-Amerika-Netflix-İçerik-10

İncelememizi yaparken servisin Amerika’da yer alan ve yayın için önerdiği sunucusuna bağlanarak Netflix Amerika içeriklerine eriştik. Üstelik yayını yüksek çözünürlüklü olarak izlemeyi başardık. 

HideMyAss incelemesi yaparken servisin Türkiye’de de sunucuları olduğunu gördük. Bu sayede yurtdışında yaşayanlar için beIN Connect ya da puhutv gibi yayın servislerini Türkiye sunucusuna bağlıyken test etmek istedik. Ancak Türkiye sunucularına bağlanamadığımız için bu testi gerçekleştiremedik. 

HMA ile Netflix İçeriklerine Eriş >

HideMyAss Güvenli mi? Gizlilik Özellikleri Nasıl?

Servis, İngiltere merkezli. Bu öncelikle gizliliğe önem veren kişiler için sakıncalı olabilir. Çünkü İngiltere, Five Eyes olarak bilinen ülkelerden bir tanesi. Bu nedenle kendilerinden herhangi bir bilgi istenildiğinde vermek zorundalar. 

Servisin internet sitesine yer alan bilgilere göre hesap oluşturulması esnasında, VPN sunucularına bağlanıldığında, tarayıcı eklentileri kullanıldığında ve ücretsiz HMA Web Proxy hizmeti kullanıldığında bazı bilgilerimiz toplanıyor. Yapılan açıklamaya göre bu bilgiler 30 gün boyunca saklanıyor ve daha sonra siliniyor. 

Kaydedilen bilgiler arasında bağlantı zamanları, kaynak IP adresinin alt ağı, bağlanılan sunucunun IP adresi ve aktarılan veri miktarı gibi bilgiler kayıt altına alınıyor. Bunlara ek olarak ücretsiz HMA Web Proxy kullanıcılarının ziyaret ettiği internet siteleri de loglanıyor. 

Kısacası eğer gizliliğinize önem veriyorsanız ve internet etkinliğinizin izlenmemesini istiyorsanız kesin kayıt tutmama politikasına sahip ProtonVPN gibi diğer alternatiflere göz atmanız sizin için daha iyi. 

DNS/IP Sızıntı Testi

Gizlilik için VPN kullanıyor olmanız gerekiyor. Ancak bir VPN servisinde DNS sızıntısı meydana geliyorsa VPN kullanmanın hiç bir anlamı kalmıyor ve bütün trafiğiniz üçüncü taraflar tarafından izlenebiliyor. Bunun olmaması için incelediğimiz her serviste olduğu gibi HideMyAss incelemesi sürecinde de DNS sızıntısını kontrol ettik. Gördüğümüz kadarıyla HideMyAss sızıntı testlerimizden başarıyla geçti. 

HideMyAss-DNS-Sızıntı-11

Şifreleme Yöntemi

HideMyAss şifreleme yöntemi olarak AES-256-GCM kullanıyor. Bu şifreleme yöntemi VPN dünyasında altın standart olarak kabul ediliyor. Ayrıca servisin sunnucuları da 256 bit şifrelemeye sahip. Şifrelemede anahtar yöntemi olarak 4096 bit RSA anahtarlar kullanıyor. Bu anahtarların sürekli değişmesi sayesinde internet gizliliğiniz sürekli güvende oluyor. 

HideMyAss-Şifreleme-12

Uygulamanın OpenVPN ve IKEv2/IPsec olmak üzere iki VPN protokolü bulunuyor. Windows ve Android cihazlarda OpenVPN protokolü kullanılırken Mac ve iOS cihazlarında IKEv2/IPsec kullanılıyor. Ancak macOS’in son güncellemesi Catalina ile beraber IKEv2 protokolü çalışmamaya başladı. Bu nedenle biz HideMyAss incelemesi yaparken genel olarak L2TP protokolü üzerinden manuel bağlantıyı tercih ettik. 

HideMyAss ile Torrent Kullanımı

Ülkemizde torrent kullanımı hayli yaygın. Her nek adar diğer ülkelerdeki kadar büyük bir kısıtlama olmasa da kendi kişisel güvenliğiniz için torrent kullanımlarında VPN kullanmanızı kesinlikle öneriyoruz. Bu şekilde IP bilgileriniz eşler tarafından görüntülenemeyeceği için istemediğiniz kişilerin bu bilgilere erişmesini engelleyebilirsiniz. 

HideMyAss, P2P paylaşım için özel sunuculara sahip ve bu sunucular IP adresini maskelemekle kalmıyor aynı zamanda internet hızını minimum düzeyde etkilemeye yönelik optimize ediliyor. Uygulama içerisinde sadece P2P yapmaya yönelik sunucu listesini filtremek oldukça basit. 

HideMyAss-Torrent-13

P2P paylaşıma izin veren Hollanda sunucularına bağlandığımızda torrent indirme konusunda herhang ibir problem yaşamadık. Ayrıca elde ettiğimiz indirme hızları da son derece iyiydi. HideMyAss incelemesi sırasında hız testlerinden aldığımız sonuçlar aslında biraz düündürücüydü ancak hem Netflix içeriklerini yüksek çözünürlükte hizledik hem de torrent indirme de yüksek performans yakaladık. Bu nedenle günlük kullanım için iyi olduğunu söyleyebiliriz. 

HMA ile Güvenli Torrent İndir >

HideMyAss ile Yasaklı Sitelere Girebilir miyim?

Ülkemiz malesef dünyada internet sansürünün etkisinin en çok hissedildiği ülkelerden bir tanesi. Yasaklı internet sitesi ve sosyal medya hesabı olarak dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi de Türkiye. Dünyada Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve İran gibi ülkelerden sonra geldiği için VPN kullanımı bir hayli önem kazanıyor. 

HideMyAss VPN incelemsi yaparken Türkiye’den yasaklı sitelere erişim konusunda herhangi bir problem yaşamadık. Türkiye’de ağırlıklı olarak erişimi engellenmiş olan porno siteleri ya da bahis siteleri gibi yasaklı sitelere erişim sağlamak için bu servisi kullanabilirsiniz. 

Ancak uygulamayı Çin’de kullanmak isteyenler için aynı şey geçerli olmayabilir. Uygulamanın internet sitesinde kısa bir araştırma yaptıktan sonra bazı kullanıcıların VPN hizmetini Çin’de herhangi bir problem olmadan kullanabildiğini görürken bazı kullanıcıların bağlantı konusunda problemler yaşadığını öğrendik. Çok az sayıda VPN servisinin Çin’de düzghün çalıştığını göz önünde bulundurursak Çin’de çalıştığı kesin olarak bilinen ExpressVPN gibi alternatif servisleri düşünebilirsiniz. 

HideMyAss’in Diğer Özellikleri

VPN servisleri sadece hız ve güvenlik konusunda değil aynı zamanda sundukları diğer özellikler ile de birbirleriyle yarışır hale geldi. Bu nedenle biz de HideMyAss incelemesi yaparken servisin sunduğu diğer özelliklere bir göz atmak istedik. 

Kill Switch

Kill Switch özelliği birçok VPN hizmetinde karşımıza çıkan bir özellik. Acil durum anahtarı olarak da bilinen bu özellik ile beraber VPN sunucusu ile olan bağlantınız koptuğunda internet bağlantınız da kesiliyor. Bu sayede şifrelenmemiş trafiğiniz olmuyor. 

HideMyAss-Kill-Switch-14

HideMyAss kullanıcılara Akıllı Kill Switch özelliği sunuyor. Bu özellik ile Kill Switch’i tüm sistem seviyesinde kullanabildiğiniz gibi sadece belirli uygulamalarla çalışacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Kill Switch sadece Windows, macOS ve Android sürümlerinde bulunuyor. iOS kullanıcıları ise bu özellikten mahrum.

Ayrık Tünelleme

Yine birçok VPN servisinde gördüğümüz temel özelliklerden bir tanesi de ayrık tünelleme. Ayrık tünelleme ile belirlediğiniz bir uygulamanın VPN bağlantısı gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz ya da bankacılık uygulamaları gibi yerel IP ile bağlanılması gereken uygulamaları VPN bağlantısı dışında tutarak tüm bağlantınızı VPN sunucuları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Son derece kullanışlı bir özellik olan ayrık tünelleme sadece HideMyAss Android uygulaması için geçerli. Diğer platformlarda bu özelliği kullanamıyorsunuz. Ayrık tünelleme aslında birçok VPN kullanıcısı için bir ihtiyaç ve sık kullanılan bir özellik. Bu nedenle Windows, macOS ya da iOS sürümlerinde olmaması büyük bir eksiklik. 

IP Değişikliği

IP değişikliği VPN servislerinde çok sık rastlamadığımız özelliklerden bir tanesi. Bu özelliği aktif ettiğinizde uygulama belirlediğniiz sürelerde IP adresinizi değiştirerek ekstra bir güvenlik katmanı sağlıyor. IP değişikliğini kullanıcılar da diledikleri zaman yapabiliyorlar. Otomatik değişiklik süreleri ise 30 dakika ile 24 saat arasında değişiklik gösteriyor. 

HideMyAss-IP-değişikliği-15

Otomatik Bağlantı Kuralları

Otomatik bağlantı kuralları özelliği ile VPN bağlantınızı daha otomatik hale getirebiliyorsunuz. Bu noktada daha önceden belirlemiş olduğunuz ağlarda VPN bağlantınız otomatik olarak yapılıyor. Üstelik bu ağlar arasında seçim yaparken kablolu bağlantı, Wi-Fi bağlantı ya da Kişisel Erişim Noktası bağlantısı gibi seçenekler mevcut. 

HideMyAss-otomatik-Bağlantı-16

Güvenli olarak işaretlediğiniz ağlarda VPN bağlantısı yapılmadan önce size soruluyor. Diğer ağlara bağlandığınız da ise VPN bağlantınız hazır halde oluyor. 

Türkiye’den Kullanacak Olan Kullanıcıların Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sizler için HideMyAss incelemesi yaparken çeşitli problemler ile karşılaştık ve bunları da incelememize ekledik. Öncelikli olarak her internet servis sağlayıcısından servisin internet sitesine erişemiyorsunuz ya da sağlıklı bir bağlantı elde edemiyorsunuz. Bu noktada söyleyebileceğimiz HideMyAss, Türkiye’deki bazı servis sağlayıcıları tarafından engelleniyor. Biz de kendileri ile canlı chat üzerinden iletişime geçtiğimizde bu lokasyondaki kullanıcıların benzer şekilde şikayetlerini dile getirdiklerini ve bu problemi aşmaya yönelik çalışmalar yapıldığını ilettiler. 

Uygulama içerisinde bağlantı yapmakta zorlandığımız için manual bağlantı gerçekleştirmemiz gerekti. Servisin internet sitesinde her platformda manuel bağlantının nasıl yapılacağını anlatan makaleler var. Her ne kadar bu makaleler İngilizce olsa da detaylı görsellerin de yer alması kullancııların işini bir nebze olsun kolaylaştırıyor diyebiliriz. 

Mac bilgisayarlarda manuel bağlantı yapmak için Ağ Tercihleri kısmından VPN bağlantısı eklelemek gerekiyor. IPSec üzerinden L2TP bağlantı seçeneğini ekledikten sonra tek yapmanız gereken bilgilerinizi girmek. 

HideMyAss-macOS-Manuel-17

Genel ekranda yapmanız gereken hangi sunucuya bağlanmak istiyorsanız Sunucu Adresi kısmına o sunucu adresini yazmak. Alt kısımda ise HideMyAss üyelik adımızı yazıyoruz. Sonrasında ise Kimlik Doğrulama bölümüne girmemiz gerekiyor. 

Burada yapacaklarımız ise oldukça basit. Bu kısımda parola yerine bize verilmiş olan IPsec şifresini girmemiz gerekiyor. Eğer hesabınıza giriş yaparken kullandığınız şifreyi yazarsanız bağlantı kuramıyorsunuz. IPsec şifrenizi internet sitesinde hesap kısmından bulabilirsiniz. Paylaşılan Sır kısmına ise HideMyAss yazmanız yeterli. Ancak bunu yazarken küçük büyük harf ayrımına dikkat edin. 

HideMyAss-macOS-Manuel-17:2

Bu ayarları yaptıktan sonra VPN bağlantınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bizim size ek tavsiyemiz “İleri Düzey” kısmında bulunan “Tüm Trafiği VPN Üzerinden Gönder” seçeneğini aktif etmeniz. Aksi takdirde güvenlik sorunları yaşabilirsiniz. Ancak bu özelliği aktif ettiğinizde tüm trafiğiniz güvende kalır. 

HideMyAss-macOS-Manuel-Bağlantı-17:3

HideMyAss Müşteri Hizmetleri

Günlük bilgisayar ve telefon kullanımında bile bazı problemler karşımıza çıkıyor. VPN teknolojisinin günlük kullanıcılar için anlaşılması bir miktar zor bir teknoloji odluğunu göz önünde bulundurursak bu serviste yaşayacağınız problem için bir yerden yardım almaya ihtiyaç duyabilirsiniz. 

HideMyAss-Canli-destekHideMyAss internet sitesinde yardım için çeşitli seçenekler bulunuyor. Topluluk sayfasından size benzer problemler yaşayan kullanıcılara teklif edilen çözümlere göz atabilirsiniz. Ayrıca e-posta ile yaşadığınız durum için de iletişime geçebiliyorsunuz. 

Bizim için en önemli noktalardan bir tanesi ise 7/24 canlı destek hizmetinin bulunması. Chat sayfasından müşteri hizmetleri çalışanı ile iletişime geçerek probleminize çözüm bulabilirsiniz.

Biz bağlantı problemleri için bir kaç kez buradan iletişime geçtiğimiz anda çok kısa sürede bir yardımcıya bağlanmayı başardık. Bekleme sürelerinin çok kısa olması da önemli bir avantaj. 

Uygulamanın internet sitesinde geniş çaplı yardım makaleleri bulunuyor. Ancak bu makaleler İngilizce olduğu için bazı kullanıcılar anlama konusunda sıkıntı çekebilir. Ancak bizim gördüğümüz kadarıyla birçok makalede detaylı görseller yer alıyor. Bu sayede uygulama adımlarını kolay bir şekilde atabilirsiniz. 

Planlar ve Ödeme Yöntemleri

HideMyAss kullanıcılara aylık, yıllık ve 3 yıllık olmak üzere üç farklı ödeme seçeneği sunuyor. Herhangi bir ödeme ile kullanıcılar bütün özelliklere sahip oluyor. HideMyAss VPN sınırsız sayıda cihaza kurulabiliyor ancak aynı anda 5 farklı cihazdan kullanılabiliyor. 

HideMyAss tarafından sunulan üç farklı ödeme planı;

HideMyAss-planlar-19

1 yıllık ya da 3 yıllık planlarda ödemeler peşin olarak alınıyor. HideMyAss aynı zamanda kullanıcılara 30 günlük iade garantisi sunuyor. Servisten memnun kalmayan kullanıcılar 30 gün içerisinde para iadesi alabiliyor. 

Ödeme Yöntemleri

Kullanıcılara ödeme yöntemi olarak kredi kartının yanı sıra iDeal ya da WebMoney ve PayPal gibi farklı ödeme yöntemleri yer alıyor. Ancak ülkemizden yapılan alışverişlerde sadece kredi kartı seçeneği kullanılabiliyor. Birçok VPN servisinde gördüğümüz güvenli ödeme yöntemlerinden birisi olan kripto para ile ödeme seçeneği HideMyAss incelemesinde görmeyi beklediğimiz şeylerden biriydi ama kripto para ile ödeme yöntemi bulunmuyor. 

HideMyAss-ödeme-yöntemi-20

HideMyAss Hakkında Bilmeniz Gerekenler

HideMyAss sunucu olarak öne çıkan VPN hizmetlerinden bir tanesi. Özellikle sansürleri aşmak ve hızlı bir VPN deneyimi yaşamak için sunucu sayısı son derece önemli.

Sunucu Sayısı

Daha önce dediğimiz gibi HideMyAss rakiplerine göre ciddi sayıda sunucuya sahip. Servisin şu anda 920’den fazla sunucusu bulunuyor. Ancak yayın servislerini izlemek için ideal olarak gösterilen sunucu sayısı sadece 6, P2P paylaşım için önerilen sunucu sayısı ise 8. Özellikle birçok kişinin yayın izleme ve torrent için VPN kullanacağını göz önünde bulundurursak bu sayılar oldukça düşük diyebiliriz.

Ülke Sayısı

Sunucuların ülkelere dağılımına baktığımızda ise karşımıza ilginç bir tablo geliyor. HideMyAss sunucuları 190’dan fazla ülkede ve 290’dan fazla lokasyonda bulunuyor. Öyle ki adını dahi duymadığımız ülkelerde bile sunucu bulunuyor. Karşılaştırmak için şunu söyleyelim Birleşmiş Milletlere üye 193 ülke bulunuyor.

Daha önce söylediğimiz gibi servisin Türkiye’de de sunucusu bulunuyor. Biz bunun önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü yurtdışına gitmek durumunda kalan ya da farklı ülkelerde yaşayanlar bu sunucular sayesinde Türkiye’de yayınlanan maçları ve TV programlarını izleyebiliyor. Bu nedenle Türkiye’de sunucuların bulunmasının önemli bir avantaj sayabiliriz.

HideMyAss-Sunucu-Say

Aynı Anda Bağlantı Sayısı

VPN servislerinde aynı anda bağlantı sayısı önemli bir özellik. Güvenliğinizi ve gizliliğinizi tam anlamıyla koruyabilmek için internette bağlandığınız cihazlardın hemen hemen hepsinde VPN kullanmanızı  tavsiye ediyoruz. HideMyAss uygulamasına baktığımızda aynı anda 5 cihazda kullanılabildiğini görüyoruz. Bu sayı bizim için oldukça kısıtlayıcı. Birçok VPN’de bu sayı 6 ile 10 arasında değişiyor. Ayrıca bazı VPN servisleri herhangi bir kısıtlamaya koymuyor ve aynı anda sınırsız sayıda cihazdan bağlantıya izin veriyor.

Diğer Kullanıcılar HideMyAss Hakkında Ne Düşünüyor?

Her ne kadar sizin için HideMyAss incelemesi yaparken en ince detaya kadar girsek de diğer kullanıcıların yorumları da son derece önemli. Bu nedenle biz de çeşitli platformlarda bu servis hakkında yapılan yorumları bir araya getirdik. 

Trustpilot yorumlarına baktığımızda HideMyAss, 2000’den fazla yoruma sahip ve ortalaması 4/5 yıldız. 5 yıldız alan yorumların oranı ise %59.

HideMyAss-Trustpilot-21

Google Play Store’a baktığımızda ise HideMyAss Android uygulamasının cihazlara 1.000.000’dan fazla kez indirildiğini görüyoruz. Toplamda 30.000’den fazla yorum bulunuyor. Bu yorumlara baktığımızda 4.4/5 puana sahip. 5 yıldızlı yorum sayısı bir hayli fazla. 

HideMyAss-Google-Play-Store-Yorum-22

HideMyAss-iOS-App-Store-yorum-23iOS App Store’a baktığımızda da yorumlar pek farklı değil. Yapılan 347 yorum sonucunda HideMyAss iPhone uygulaması yorumlarından 4.4/5 puan almış. Yine burada da 5 yıldızlı yorumlar ağırlıkta. Kullanıcıların servisten genellikle memnun olduğunu söyleyebiliriz.

iOS App Store üzerinde uygulamaların yaklaşık olarak kaç defa indirildiğini göremediğimiz için ne kadar kullanıcının bu VPN servisini tercih ettiğini bilemiyoruz ancak yorumlar ortada. Kullanıcıların çoğunlukla memnun olduğunu söylemek çok yanlış olmaz.

HideMyAss Sitesini Ziyaret Et >

HideMyAss İnceleme Sonucu: Sizin İçin İdeal VPN mi?

HideMyAss incelemesi yaparken her özelliği derinlemesine inceledik ve sizlere aktardık. Öne çıkan özelliklerinin yanı sıra dikkatimizi çeken başka şeyler de olmadı değil. 

Öncelikli olarak HideMyAss’in dünyanın çok farklı bölgelerinde sunucuları bulunması büyük bir avantaj. Ayrıca hem uygulamalar hem de internet sitesi Türkçe dil desteğine sahip. Yayın servislerini aşabilmesi ve kullanıcılara P2P destekli sunucular sunulması önemli bir avantaj. 7/24 müşteri desteği ve 30 günlük iade garantisi de kullanıcılar için son derece önemli. 

Özellik olarak baktığımızda ise hemen hemen diğer VPN hizmetlerinde olan çift VPN bağlantısı ya da Tor üzerinden bağlantı seçeneği bulunmaması eksik. Ayrıca şirketin İngiltere merkezli olması ve bazı bilgilerin kayıtlarını tutması güvenlik ve gizlilik isteyenler için olumsuz bir durum. 

Diğer bir önemli nokta ise servise Türkiye’den erişimin kısıtlı olması ve manuel kurulum ile dahi sunucuların bir kısmına erişilememesi ve erişilemeyen sunucular arasında Türkiye’de bulunan sunucular da yer alıyor. Bunun yanı sıra manuel kurulum herkesin yapabileceği bir şey değil. 

Her ne kadar güvenlik özellikleri olarak rakiplerine göre geride olsa da aslında HideMyAss çok kötü bir VPN servisi değil. Ancak Türkiye’den daha kolay bir şekilde kullanabileceğiniz bir VPN servisi arıyorsanız Türkiye’de kullanabileceğiniz en iyi VPN listesine bir göz atabilirsiniz. 

HideMyAss

8.4

Değerlendirme

8.4/10

We will be happy to hear your thoughts

   Leave a reply