IP Adresi Nasıl Değiştirilir? IP Adresi Nasıl Saklanır?

Spamlardan, coğrafi erişim engellerinden, ortak kullanıma açık Wi-Fi ağlarının güvensizliğinden ve belki de en önemlisi kişisel bilgilerinizin çalınma korkusundan kurtulmak istiyorsanız öncelikle IP adresinizin erişilemez olmasını sağlamanız gerekir. IP adresi hakkında soru işaretlerini gidermek için hazırladığımız bu yazımızda “IP adresim nedir?”, “IP Adresimi nasıl öğrenirim?” ve IP adresi nasıl değiştirilir?” gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Erişim engellerinin çeşitlenmesi ve erişim engeli olan sitelere giriş isteğinin devam etmesi IP adresi değiştirme ihtiyacı duyulmasına yol açıyor. Kişinin erişim engelli sitelere giriş yapabilmesi için öncelikle IP adresini değiştirmesi gerektiği için bu işlemi yapabileceğiniz yöntemler arasından en güvenilir olanı bulma arayışı da hız kazanıyor. Bu yazımızda IP adresi ile ilgili en temelden sizlere bilgi sunarak gündemden düşmeyen bu terimle ilgili tüm sorularınızı yanıtlayacağız. Keyifli okumalar.

IP Adresi Nedir?

“IP adresi ne demek?” sorusunu soruyorsanız, endişelenmeyin! Bu soruyu soran milyarlarca internet kullanıcısı arasında olduğunuzu söyleyebiliriz. İnternet protokol adresi olarak da bilinen bu adresler internet erişiminde kilit bir role sahiptir. Ancak internet bağlantısı kurabilmek için IP adresini bulma, değiştirme veya sorgulama gibi işlemlere ihtiyaç duyulmaz. Bu nedenle de bizi internet dünyasına bağlayan bu kimlik numarası hakkında bildiklerimiz sınırlı kalabiliyor.

IP-adresi-nasil-degistirilir-2

İnternet protokol adresi en kısa tanımla bilgisayarınızın benzersiz kimlik numarasıdır. IP adresiniz sayesinde cihazınız internete bağlanabilir, bulunduğu ağ içerisinde tanınabilir, diğer cihazlarla veri alışverişi yapabilir ve etkileşimde kalabilir. Cihazınız internete bağlandığı anda, otomatik olarak, cihazınıza özel bir adrese sahip olursunuz.

32-bit bir sayı olan adres iki bölümden oluşur. İlk bölüm “network ID” olarak tanımlanır ve temel olarak cihazınızın hangi ağa bağlı olduğu bilgisini içerir. İkinci bölüm “host ID” olarak adlandırılır ve cihazınızın lokasyon bilgilerini barındırır.

Özetle IP adresiniz internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz tüm işlemlere imzanızı atıyor. Bu adres hem sizi takip edilebilir hale getiriyor hem de internette gezinmenizi sağlıyor. Buraya kadar her şey tamam. Peki internete bağlanmamızı sağlayan cihazlarımızın kimlik numarasını nasıl öğrenebiliriz?

IP Adresimi Nasıl Öğrenirim?

Bu adresi öğrenmenin birden fazla yolu bulunuyor. Sorgulama işlemini internet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızın internete bağlandığından emin olmalı ve arama motorunu açmalısınız. Tarayıcınıza “IP adresim nedir?” yazmanız adresinizi öğrenmeniz için yeterlidir. Bu basit adımları takip ederek saniyeler içerisinde IP adresi sorgulama ve adres bulma işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

Normal şartlarda internete bağlanabilmeniz için IP adresi değiştirme gibi bir işlem yapmanıza gerek olmaz. Değişiklik yapmadan da işlemlerinizi yapabilir ve internette gezinebilirsiniz.

Ancak internet kullanımından beklentileriniz değiştiğinde, yasaklı sitelere giriş yapmak veya coğrafi erişim engellerini aşmak istediğinizde mevcut adresiniz sizi kısıtlayabilir. Üstelik bir de güvenlik meselesi var. İnternet üzerinden yaptığınız işlemlerde bilgilerinizi korumak için ya da kimliğinizi saklamak için sahip olduğunuz adresi değiştirmeniz gerekebilir.

IP adresi değiştirme işlemi telefon, tablet gibi mobil cihazlarda ya da oyun konsollarında da kolaylıkla yapılabilir. Bu adresi değiştirmek için çeşitli yöntemler denenebilir; bilgisayarınızın ayarlarında değişiklik yaparak, IP adresi değiştirme programı kullanarak veya VPN programı aracılığı ile adres değişimi yapabilirsiniz.

ExpressVPN ile IP Adresi Gizle >

Bu noktada bizim size önerimiz, adresinizi değiştirmek için haklı gerekçeleriniz varsa en güvenli yöntem olan VPN kullanımına yönelmeniz olacaktır. Özellikle yasaklı siteleri rahatlıkla ziyaret etmek istiyorsanız güvenliğinizi her şeyin önünde tutmalı ve güvenilir VPN programları arasından ihtiyaçlarınıza en doğru yanıt vereni seçmelisiniz.

IP adresi değiştirme konusunu sonlandırmadan önce “modem IP adresi nasıl değiştirilir?” sorusunu soranlar için önemli bir noktaya değinmek istiyoruz. “Modem IP adresi nasıl değiştirilir?” sorusunun cevabı ile “bilgisayar IP adresi nasıl değiştirilir?” sorusunun cevabı arasında gerekçe ve süreç bakımından farklılık bulunur.

Modem üzerinden adres değiştirebilmek için modem ara yüzünün IP adresini web tarayıcınıza girmeli ve daha sonra kullanıcı adı ve parola ile modem ara yüzüne giriş yapmalısınız. Bu noktada yapacağınız işlemler modeminizin markasına göre değişiklik gösterebilir. Modeminizin adresini değiştirdikten sonra modemi resetlemediğiniz sürece değiştirdiğiniz adresi kullanmaya devam edebilirsiniz.

ExpressVPN-ip-adresi

IP Adresi Nasıl Saklanır?

IP adresi nasıl değiştirilir? sorusu ile birlikte bu adresin nasıl gizleneceği de merak ediliyor. İnternete giriş yaptığınız konum bilgisini saklamak istiyorsunuz ya da internette yaptığınız her şeyin uçtan uca şifrelenmesini tercih ediyorsunuz. Banka bilgilerinizin ele geçirilmesinden korkuyor ve kişisel bilgilerinizin güvende olduğundan emin olmak istiyorsunuz.

Sürekli takip ettiğiniz bir sosyal medya platformuna ülkenizde erişim kısıtlandı, ki eminiz bunu yakından biliyorsunuz, engelleri aşmanın yollarını arıyorsunuz. Eğer söylediklerimizden biri bile içerisinde bulunduğunuz durumu yansıtıyorsa siz de VPN aboneliği almayı düşünebilirsiniz.

IP adresinizi gizleyen VPN programları farklı özelliklere sahip olsalar da güvenilir VPN’ler tüm bu ihtiyaçlarınızı karşılamanız noktasında en büyük destekçileriniz olacaktır. VPN programları IP adresi saklama ve değiştirme süreçlerini anlık olarak gerçekleştirirler. Bu esnada internet üzerinden yaptığınız işlemleri, kimlik bilgilerinizi, veri akışınızı ve hareketlerinizi şifreleyerek izinizi yok ederler.

Son yıllarda VPN yazılımları ülkemizde giderek daha çok talep görüyor. İster istemez sektörel rekabet artıyor ve birçok VPN markası hizmet sunduğu için aralarından seçim yapmak zorlaşıyor. VPN programları ücretli ve ücretsiz olarak farklılaştığından IP adresi değiştirmek isteyenler önce ücretsiz VPN programlarına yöneliyor.

Ücretsiz VPN programlarının en büyük avantajı herhangi bir bedel ödemeksizin kullanılabilir olmaları olsa da bazı risklerin bu avantajı fazlasıyla gölgelediğini söyleyebiliriz. Tam bir güvenlik sundukları noktasında soru işaretlerine açık olan ücretsiz VPN programları, kullanıcılarına çeşitli reklamlar izletiyor ve daha da önemlisi kişisel bilgilerin korunmasında yetersiz kalabiliyor.

Ücretsiz VPN uygulamalarının tamamı aynı olmasa da güvenliğinden ve gizliliğinden emin olmak isteyenlerin tercih edebilecekleri üst düzey güvenliğe sahip VPN servis sağlayıcılarının bulunduğunu söyleyebiliriz.

IP Adresi Saklamak İçin Güvenilir 3 VPN

“IP adresi nasıl değiştirilir?” sorusuna cevap arayanlar için güvenlik, internet hızı ve anonim olmak gibi kriterlerin büyük önem taşıdığını biliyoruz. Bu nedenle güvenlik konusunda en popüler olan servisleri sizin için listeledik. ExpressVPN, NordVPN ve Surfshark internette IP adresinizi güvenilir bir şekilde gizlemenize yardımcı olacak VPN servisleri arasında yer alıyor.

ExpressVPN

ExpressVPN-gizlilik-bölümü

“IP adresim değişsin ve güvenle internetin tadını çıkarayım” diyenlerdenseniz ExpressVPN hizmetinin güvenlik ihtiyacınızı karşılamak için doğru alternatifler arasında olduğunu ifade edebiliriz.

İçerik sansürlerinden ve yasaklı sitelere giriş yükümlülüğünden kurtulmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği ExpressVPN çevrimiçi olduğunuz andan itibaren IP adresinizi de ağ verilerinizi de şifreliyor.

Tek bir tıklama ile yüksek güvenlik sunan programın, diğer VPN programları gibi mobil uygulamaları da bulunuyor. Böylece birkaç saniye içerisinde telefondan IP adresi değiştirme imkanı sunuyor. ExpressVPN aboneliği aldığınız zaman Android, iOS, Linux ve Windows  gibi işletim sistemlerine sahip cihazlarınızdan da VPN kullanabiliyorsunuz.

ExpressVPN Sitesine Git >

Sınırsız bant genişliğine sahip sunucuları ile ExpressVPN abonelerine yüksek hızda internet bağlantısı imkanı sağlıyor. Dünyada 160 farklı konumda sunucusu bulunan marka, aboneleri için 24 saat boyunca canlı destek sağlayarak VPN kullanımına alışma sürecini hızlandırıyor.

NordVPN

NordVPN-IP-gizle

IP adresi değiştirmek için tercih edebileceğiniz en güvenilir yöntem, kendini ispatlamış ve şifreleme konusunda oldukça dikkat çekici uygulamaları olan bir yazılım kullanmaktır. Askeri düzeyde şifreleme yapan ve IP saklama ve IP değiştirme ihtiyaçlarınıza cevap verecek seçeneklerden birisi NordVPN.

NordVPN hizmetine abone olarak çevrimiçi güvenliğinizden her durumda emin olabilirsiniz. IP adresinizi değiştiren ve internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz veri alışverişini şifreleyen bu programdan memnun kalmadığınız takdirde 30 günlük kullanımda para iade garantisi alabilirsiniz.

Tek bir NordVPN aboneliği ile 6 cihazla (bilgisayarlar, akıllı cep telefonları, tabletler vb.) güvenle internete bağlanabilir, sadece birkaç basit adımla dünyanın herhangi bir yerinde bulunan sanal sunucuların IP adresini kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

60’tan fazla ülkede 5600’den fazla IP adresi bulunan NordVPN, VPN kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik çeşitli planlar geliştirmiştir. Böylelikle IP adresi değiştirme nedeniniz doğrultusunda ne kadarlık bir süreliğine hizmete ihtiyaç duyduğunuzu belirleyebilir ve en avantajlı paket için üyeliğinizi başlatabilirsiniz.

NordVPN Sitesine Git >

Surfshark

Surfshark-IP-Gizleme

Erişim engeli olan sitelere giriş yapmak için IP adresi değiştiren ve yüksek hızlı bağlantı kalitesi sunan VPN programlarından bir tanesi de Surfshark’tır.

Surfshark programını kullanarak internette yaptığınız işlemleri gizleyebilir, IP adresinizi değiştirerek konum bilginize erişilmesini engelleyebilir ve kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Abonelerine tek bir hesaba sınırsız sayıda cihazı eş zamanlı bağlama imkanı sunan Surfshark, tüm işletim sistemleri ile uyum içerisinde çalışabiliyor. Firefox ve Chrome tarayıcılarına eklenti olarak veya iOS ya da Android işletim sistemine sahip olan akıllı cihazlara da mobil uygulama olarak indirilebiliyor.

Surfshark Sitesine Git >

IP adresi değiştirme amacıyla abone olmayı düşünenlerin güvenlik ile ilgili endişelerine yanıt veren Surfshark bağımsız güvenlik denetlemesi geçiren ve herhangi bir güvenlik sorunu tespit edilemeyen birkaç VPN markasından biri olduğunu vurguluyor.

Son Olarak

İnternetteki kimliğinizi korumak, zararlı yazılımların güvenliğinizi gölgelemesini engellemek, internet bankacılığı hizmetlerini güvenle kullanmak, ortak kullanıma açık Wi-Fi bağlantısını kullanırken siber saldırıları engellemek ve hatta oyun oynarken hesap güvenliğinizi arttırmak için güvenilir VPN programları arasından tercih yapabilirsiniz. Böylece IP adresinizi güvenle değiştirebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

      Leave a reply